Sultangazi Belediyesi, insanların hayatın içinde gördüğü, yaşadığı, keşfettiği deneyimleri anlamdırırken ölümsüzleştirme isteğini destekleme adına her sene farklı temalar ile Ulusal Fotoğraf Yarışması’nı hayata geçirmektedir. Sultangazi Belediyesi, bu anları ölümsüzleştirirken temanın ruhunu en iyi şekilde yansıtabilen kişi ve sanatçılara destek olmayı ve onları ödüllendirmeyi amaçlamaktadır.

2020-2021 İbn-i Sina Kültür Sanat ve Sağlık Sezonu’nda “Sosyal Mesafede O An” teması ile pandeminin insanların yaşamına etkisini görmek amaçlanırken, 2021-2022 Prof Dr. Fuat Sezgin Bilim Kültür ve Sanat Sezonu’nda “Teknoloji Arasında İnsan” teması ile bilimin gelişerek insanın çevresini tamamen saran teknolojinin etkilerinin gösterilmesi amaçlandı. Sultangazi Belediyesi Ulusal Fotoğraf Yarışması, insanlara hayatın içindeki bu gibi durumları yansıtırken, insanlara sanatsal bir göz ile bakmayı öğreterek farkındalık kazandıracaktır.

Sevgili Fotoğraf Tutkunları,

“En iyi makine en iyi fotoğrafı çekseydi en iyi daktiloya sahip olan da en iyi romanı yazardı.” demiş rahmetli Ara Güler. Önemli olan deklanşöre basmak değil, yakalanan o anın hikayesini, yaşanmışlığını ölümsüzleştirmektir. İçerisinde hikayesini de barındırdığı zaman daha da kıymetleniyor fotoğraf sanatçılığı.

2020-2021 İbn-i Sina Kültür Sanat ve Sağlık Sezonumuzda “Sosyal Mesafede O An” teması ile düzenlediğimiz fotoğraf yarışmamızda pandeminin insanların yaşamını ne şekilde etkilediğini anlatan kıymetli fotoğraflar gördük. 2021-2022 Prof Dr. Fuat Sezgin Bilim Kültür ve Sanat Sezonumuzda ise “Teknoloji Arasında İnsan” temasını ele alarak ulusal fotoğraf yarışmamızın devamını getirdik. Teknoloji Atasında İnsan Ulusal Fotoğraf Yarışmamızda bilimin gelişerek insanın çevresini tamamen saran teknolojinin etkilerini görmeyi amaçladık.

Her bir insan farklı bir hikâye, farklı bir göz demek. Sizler bu farklılıkların farkında bireyler olarak teknolojinin insan yaşamına etkilerini gösteren anları ölümsüzleştirdiğiniz kıymetli eserleri paylaşarak bizlere farklı bakış açıları katıyorsunuz. Bizler de değerli jüri üyelerimiz ile birlikte birbirinden özgün enstantaneleri naçizane değerlendirerek sizlerle paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Kültür Sanat Sezonlarımızda her sene düzenli olarak yaptığımız fotoğraf yarışmalarında, bizlere göndereceğiniz özgün eserlerinizi görmek için sabırsızlanıyor, tüm fotoğraf tutkunlarına şükranlarımı sunuyorum.

Av. Abdurrahman Dursun
Sultangazi Belediye Başkanı